Aktualności

Dźwięki Skandynawii

Maciej Kądziela

Maciej Kądziela – niezwykle utalentowany młody saksofonista jazzowy oraz kompozytor. Wyróżnia go specyficzne brzmienie saksofonu oraz styl improwizacji.
Zagórski & Kądziela Collaboration feat. Marek Kądziela / Igor Zakus
19.05.2019, godz. 20:30

„The Opening” to debiutancka płyta młodego saksofonisty i kompozytora, którą wydał w 2013 roku. Powstała ona przy współpracy znakomitych muzyków: Andersa Mogensena, Richarda Andersona oraz Marka Kądzieli. Płyta jest bardzo śmiała, otwarta oraz dojrzała biorąc pod uwagę młody wiek artysty. Maciej w wieku 19 lat zaczął studia w Danii w klasie saksofonu u znakomitego amerykańskiego saksofonisty Marca Bernsteina na Syddansk Musikkonservatorium w Esbjerg na zachodzie Danii. Ukończył tam licencjat po czym zaczął studia magisterskie na wydziale kompozycji na Syddansk Musikkonservatorium w Odense u profesora Ericka Oruma Von Spreckelsena. Nie był to jednak szczyt jego ambicji gdyż zmienił ostatecznie swój kierunek z kompozycji na instrumentalny, na prestiżowej uczelni Rhythmic Music Conservatory w stolicy Danii Kopenhadze. Inspiracie dzięki którym powstały utwory wychodziły w dużej mierze z muzyki skandynawskiej, od takich muzyków jak Jakob Bro oraz Niels Lynne Lykkegard, Anders Mogensen, Hans Urlich, Eric Orum Von Spreckelsen. W kompozycje wmieszane również zostały elementy polskiej muzyki folkowej. Na końcu dodając przesterowane brzmienie gitary oraz rockowe brzmienie perkusji utwory nabrały całkiem nowych, wręcz unikatowych kolorów.

„The Taste Of The World” został wydany w 2016 roku. Druga w dyskografii, autorska płyta polskiego saksofonisty, Macieja Kądzieli dowodzi, że – w jego przypadku mamy do czynienia z kolejnym, bardzo ważnym etapem na osi twórczego rozwoju tego artysty. Nie jest tajemnicą, że skandynawska scena jazzowa jest współcześnie jedną z najbardziej kreatywnych na świecie. Jednak muzyk, od siedmiu lat ją współtworzący, nie podąża za obowiązującymi tendencjami i nurtami, lecz czerpie inspiracje jedynie z ich wybranych elementów. Efekt jest zdumiewający, materiał zarejestrowany w kopenhaskim studio nagraniowym, stanowi – za sprawą swojej unikalnej dramaturgii – integralną całość, a przy tym zagrany został z dużą dozą powściągliwości, ale też wewnętrzną żarliwością; z typowym dla Skandynawów brakiem pośpiechu, ciepłem i delikatnością.

„ZK Collaboration” to projekt, który powstał w w 2016 roku z inicjatywy perkusisty Adama Zagórskiego i saksofonisty Macieja Kądzieli. Muzycy po latach zbierania doświadczeń poza granicami kraju, powrócili do ojczyzny i postanowili połączyć siły, by wspólnie realizować swoje muzyczne pomysły. Mnogość inspiracji zaczerpniętych przez liderów sprawia, że projekt jest niezwykle interesujący, wręcz wyjątkowy. Adam Zagórski i Maciej Kądziela zamieszkali w jednym mieście i rozpoczęli współpracę, w której wykorzystują swoje rozliczne doświadczenia i inspiracje, tworząc muzykę charakteryzującą się otwartą harmonią i ogromną ekspresją. Dzięki temu stworzyli oryginalny program prezentujący ich wspólne przemyślenia na temat muzyki improwizowanej.