Aktualności

Dziewczyna z marzeniami zmienia swój świat

Zoe

Swoją najnowszą płytę nagrywa z więźniami z New Folsom – wierzy, że sztuka może mieć na nich ogromny wpływ. Śpiewa, gra na gitarze, a oprócz tego kocha czekoladę, rozpadające się stodoły, awokado i złamane serca. Poznajcie Zoe Boekbinder!

Zoe Boekbinder wystąpi w Blue Note 4 czerwca 2014

Zoe Boekbinder przyszła na świat pewnego zimowego poranka, w górnej sypialni domu przy Regional Route #3 w małym miasteczku w prowincji Ontario w Kanadzie. Jej narodziny bardzo rozczarowały jej brata, Olivera, który oczekiwał chłopca o imieniu Zanzibar.

Jako mała dziewczynka, Zoe, nienawidziła butów. Upierała się, by zdzierać czerwona gumowce zarówno w deszczu jak i w słońcu. Zajadała się brukwią z z ogrodu siedząc okrakiem na swoim kucyku, Suzie.

ZoeGdy miała trzy lata, utopiła w stawie furgonetkę swoich rodziców. A rok później rodzice sprzedali całe gospodarstwo, zapakowali cały dobytek do dużego ciężarowego samochodu z przyczepą i wyruszyli do USA. Jechali tak w szóstkę (Zoe, trójka jej rodzeństwa i rodzice), prze sześć długich miesięcy, przez całe Zachodnie Wybrzeże. Ten okres swojego młodego życie Zoe określa jako początek swojej kariery kaznodziei tandetnych widowisk.

W końcu rodzina osiadła u stóp gór Sierra. Przez całe lato Zoe pływała nago w rzece Yuba i ćwiczyła na batucie. Potem, przez wiele tam, często powracał jej sen o bycie Księżniczką Księżyca.

W szkole średniej Zoe wróciła do Kanady. Nim odkryła muzykę, zajmowała się teatrem – brała udział w przesłuchaniach do każdego przedstawienia, a jeśli nie dostała roli, najmowała się do ekipy technicznej. Napisała jedną sztukę opartą o życiu Billy Holliday. W ostatniej klasie zaprzyjaźniła się z Kay’emPettigrew, solistą szkolnego chóru jazzowego. Pewnego razu zaśpiewała mu piosenkę. Wtedy Kay przekonał Zoe, by zajęła się śpiewaniem. Zoe zdecydowała się nie iść na studia aktorskie.

ZoePod koniec 2004 roku Zoe wybrała się do Kalifornii. Spotkała się z rzadko wcześniej widywaną siostrą Kim, spędzały ze sobą każdy dzień wizyty i… zamiast powrotu do Kanady Zoe zdecydowała się zostać w USA, mając za dobytek jedynie dwa niewielkie pudła rzeczy. Siostry zamieszkały razem w stojącym na wzgórzu dużym domu z czerwonym dachem i zaczęły razem tworzyć muzykę. Założyły zespół Vermillion Lies i przez pięć lat grały razem I wydały dwa albumy „Separated by Birth” (2006) i „What’s In the Box?” (2008). Jej siostra nadal gra i koncertuje jako Kim Boekbinder.

ZoeW 2009 roku Zoe zdecydowała się wydać album pod własnym nazwiskiem – “Artichoke Perfume”. Dwa lata później ukazała się jej kolejna solowa płyta – „Darling Specimens”. Obecnie Zoe podróżuje po całym świecie grając w wielu miastach i miasteczkach. Jednym z jej ulubionych miejsc jest więzienie New Folsom, ponieważ – jak sama przyznaje – czuje się tam jak Johny Cash. Jej następny album będzie efektem współpracy z więźniami. Zoe chce nim udowodnić, że sztuka w więzieniach może przynieść wiele korzyści.

Obecnie Zoe mieszka w Oakland w Kalifornii i marzy o przeprowadzce do Nowego Rleanu albo sielskiej południowej Francji. Ma słabość do pordzewiałego metalu, Dolly Parton, morskich stworzeń, rysunków roślin, rozpadających się stodół, czekolady, awokado, złamanych serc, porto i pustych dróg. Chce pewnego razu zamieszkać na własnej farmie.