Aktualności

Artur Tuźnik, czyli Polak potrafi!

aRAD_7712

Odbiorcom i miłośnikom jazzu, Artura Tuźnika przedstawiać raczej nie trzeba. Dobrze byłoby jednak, gdyby polskiego pianistę znała nie tylko widownia stricte jazzowa, ale i ta pozajazzowa, która do muzyki Davisa, Coltrane’a i Evansa sięga rzadko, a może nawet wcale.

ARTUR TUŹNIK TRIO

07.03.2015, godz. 20.00, Blue Note Jazz Club

Często jest bowiem tak, że doceniamy sukcesy innych, nie znając osiągnięć artystów rodzimych, którzy swoim talentem zachwycają publiczność międzynarodową. Tak właśnie jest w przypadku Tuźnika, którego talent i wirtuozerię docenia się praktycznie wszędzie, gdzie tylko się pojawi.

By nie być gołosłownym przypomnieć warto, że trio Artura Tuźnika zdobyło Grand Prix na Jazz Hoeilaart Competition w Belgii. Swoim wyjątkowym brzmieniem i kompozycyjną pomysłowością ensemble zapewnił sobie także nagrody tak prestiżowych konkursów, jak chociażby Festival Internacional de Jazz de Almeria, Jazz nad Odrą czy w końcu poznański Blue Note Jazz Competition.

Sam Tuźnik jest m.in. laureatem nagrody specjalnej European Young Artists Jazz Award Burghausen. Przy tej okazji, trzeba powiedzieć, że była to nagroda „specjalna” w dosłownym tego słowa znaczeniu – pierwotnie nie brano jej bowiem w ogóle pod uwagę. Jury postanowiło jednak uznać nietuzinkowy talent Polaka, przyznając mu status najlepszego muzyka wieczoru.